podatek VAT, podatek dochodowy, ulgi, odliczenia, zwolnienia podatkowe
lupa
A A A

Firmowy wydatek nie zawsze jest kosztem podatkowym - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 59 (1516) z dnia 23.07.2018

Utrata zapłaty za towar

Osoba fizyczna prowadzi działalność w zakresie sprzedaży specjalistycznych samochodów oraz części do takich samochodów. Od kontrahenta z Niemiec będącego podatnikiem VAT-UE (sprawdzony w systemie VIES) otrzymała fakturę dotyczącą zakupu samochodu. Należność wynikająca z faktury została zapłacona w całości przelewem w dwóch częściach (nie była to forma zaliczki). Po osobistym stawieniu się po odbiór towaru w Niemczech okazało się, że kontrahent jest nieuczciwy i nigdy nie dojdzie do realizacji umowy. Sprawę zgłoszono niemieckiej policji. Kontrahent z Niemiec oszukał w ten sposób kilka podmiotów. Czy uiszczoną na jego rzecz kwotę można zaliczyć do kosztów podatkowych?

W rozumieniu ustawy o pdof kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Wydatki te nie mogą być wymienione w art. 23 ust. 1 ustawy o pdof jako niestanowiące kosztów uzyskania przychodów (art. 22 ust. 1 ustawy o pdof). Z tym że to podatnik musi udowodnić, że poniesiony przez niego wydatek ma wpływ na wysokość osiąganych przychodów lub realną szansę na ich uzyskanie bądź zachowanie lub zabezpieczenie ich źródła. Wymaga to każdorazowo indywidualnej oceny.

Ze stanu faktycznego wynika, że przedsiębiorca poniósł stratę w majątku obrotowym (środkach pieniężnych) w wyniku oszustwa. Straty powstałe w wyniku kradzieży środków pieniężnych nie zostały wymienione w katalogu wydatków wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów. Organy podatkowe twierdzą jednak, że możliwość rozliczenia ich w rachunku kosztowym firmy istnieje po spełnieniu określonych warunków.

Zdaniem organów podatkowych, aby stratę w środkach obrotowych przedsiębiorca miał prawo rozliczyć w kosztach podatkowych, musi wykazać, że jest ona związana z całokształtem prowadzonej działalności, a jej powstanie jest spowodowane działaniem niezawinionym przez podatnika. Ponadto strata ta musi być właściwie udokumentowana, a podatnik musi udowodnić, że dochował wszelkiej staranności, aby takiej straty uniknąć. Każda sprawa wymaga więc indywidualnej oceny pod kątem spełnienia tych przesłanek. W interpretacji indywidualnej z dnia 9 maja 2017 r., nr 2461-IBPB-1-1.4511.45.2017.2.BK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że strata w środkach obrotowych może zostać rozliczona w rachunku kosztowym firmy, gdy powstała w wyniku prowadzenia działalności w danej branży w normalnych, codziennych warunkach, a przedsiębiorca jest w stanie wykazać, że nie ponosi winy za jej powstanie oraz że zachował należytą staranność przeciwdziałając powstaniu uszczerbku w swoim majątku. Co równie ważne, aby strata została rozliczona jako koszt podatkowy, musi być właściwie udokumentowana. Powstanie szkody powinno być uprawdopodobnione przez właściwe organy, np. policję, prokuraturę.

Zatem w omawianej sytuacji przedsiębiorca będzie uprawniony do rozliczenia straty w środkach obrotowych w firmowych kosztach, gdy z zebranych przez niego dowodów będzie wynikać, że strata ta powstała bez jego winy, w wyniku zdarzeń losowych, mimo że dołożył wszelkiej staranności, aby jej uniknąć. Dla udowodnienia wystąpienia takich okoliczności pomocna może być wszelka korespondencja, np. e-mailowa, dotycząca prowadzonych negocjacji handlowych z kontrahentem, wydruk potwierdzający jego status jako podatnika VAT-UE na dany dzień, dowody zgromadzone podczas prowadzonego dochodzenia/śledztwa, a także wszelkie dokumenty dotyczące dokonanych ustaleń w sprawie.

Rozliczenie straty w środkach pieniężnych w kosztach podatkowych jest jednak możliwe, gdy ma ona charakter definitywny. Przedsiębiorca musi mieć więc pewność, że w wyniku kradzieży ostatecznie utracił środki pieniężne, które nie zostaną mu zwrócone. Organy podatkowe uważają, że powstanie straty z kradzieży potwierdza nie samo zgłoszenie zdarzenia organom ścigania, ale uzyskanie rozstrzygnięcia kończącego postępowanie. Dopiero wówczas strata będzie właściwie udokumentowana.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o pdof (Dz. U. z 2018 r. poz. 200 ze zm.)

Ustawa z dnia 15.02.1992 r. o pdop (Dz. U. z 2018 r. poz. 1036 ze zm.)

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

październik 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej
Przydatne linki

Portal Podatkowo-Księgowy

www.GOFIN.pl

www.Gofin.pl/Podatki

www.Gofin.pl/Rachunkowosc

www.Gofin.pl/Bilans

www.Gofin.pl/Prawnik-Radzi

www.Gofin.pl/Skladki-Zasilki

www.Gofin.pl/PIT

www.Gofin.pl/Prawo-Pracy

 
     
Narzędzia Księgowego

www.Asystent.Gofin.pl

www.Newslettery.Gofin.pl

www.PytaniaCzytelnikow.Gofin.pl

www.Druki.Gofin.pl

www.Orzecznictwo.Gofin.pl

www.Terminy.Gofin.pl

www.Forum.Gofin.pl

www.Przepisy.Gofin.pl

www.WideoPomocniki.Gofin.pl

www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl

www.PrzewodnikKadrowego.Gofin.pl

www.Wskazniki.Gofin.pl

www.Interpretacje.Gofin.pl

www.PrzewodnikKsiegowego.Gofin.pl

www.WszystkoDlaKsiegowych.pl

www.Kalkulatory.Gofin.pl

   
     
Serwisy specjalistyczne

www.AutowFirmie.pl

www.PodatekodNieruchomosci.pl

www.StawkiVAT.pl

www.Czas-Pracy.pl

www.PodatekPCC.pl

www.UmowyCywilnoprawne.pl

www.EmeryturyiRenty.pl

www.PodatekVAT.pl

www.UmowyoPrace.pl

www.KalkulatoryPodatkowe.pl

www.PodatkiLokalne.pl

www.UrlopyPracownicze.pl

www.KasaFiskalna.pl

www.PoradnikKsiegowego.pl

www.UrlopyWychowawcze.pl

www.KodeksCywilny.pl

www.PoradyPodatkowe.pl

www.VademecumBHP.pl

www.KodeksPracy.pl

www.Prawnik-Rodzinny.pl

www.VademecumKadrowego.pl

www.KodeksSpolek.pl

www.PrzepisyPrawne.pl

www.VademecumKsiegowego.pl

www.LeasingFinansowy.pl

www.ReprezentacjaiReklama.pl

www.VademecumPodatnika.pl

www.LeasingOperacyjny.pl

www.RozliczeniaPodatkowe.pl

www.ZakladamyFirme.pl

www.OdliczeniaVAT.pl

www.RozliczenieDelegacji.pl

www.ZasilekChorobowy.pl

www.OrdynacjaPodatkowa.pl

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl

www.ZasilekMacierzynski.pl

www.PlanKont.pl

www.SerwisBudzetowy.pl

www.Zasilki.pl

www.PodatekAkcyzowy.pl

www.SkladkaZUS.pl

www.ZFSS.pl

www.PodatekDochodowy.pl

www.SrodkiTrwale.pl

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.