podatek VAT, podatek dochodowy, ulgi, odliczenia, zwolnienia podatkowe
lupa
A A A

Sposoby na sprawdzenie wiarygodności podatkowej kontrahenta - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 41 (1498) z dnia 21.05.2018

Zaświadczenie dla kontrahenta przedsiębiorcy

Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą. Chciałbym uzyskać z urzędu skarbowego zaświadczenie, czy jeden z moich kontrahentów złożył deklarację VAT-7 za marzec 2018 r. i zapłacił wynikający z niej podatek.

1) Czy muszę uzyskać na to pisemną zgodę tego kontrahenta?

NIE. Zaświadczenie informujące o tym, czy przedsiębiorca terminowo składa deklaracje podatkowe i reguluje zadeklarowane podatki, urząd skarbowy wydaje kontrahentowi bez zgody przedsiębiorcy.

Kontrahent podatnika prowadzącego działalność gospodarczą może wystąpić do urzędu skarbowego z wnioskiem o wystawienie zaświadczenia w zakresie informacji wskazanych w art. 293 § 3 Ordynacji podatkowej. Są to informacje o: złożeniu lub niezłożeniu przez podatnika deklaracji lub innego dokumentu, do których przekazania był zobligowany na podstawie przepisów ustaw podatkowych; ujęciu lub nieujęciu w deklaracji lub innym dokumencie zdarzeń, które miał obowiązek wykazać; opłaceniu lub zaleganiu z zapłatą podatków wynikających ze złożonych deklaracji lub innych dokumentów. Zaświadczenia nie uzyska się, gdy wniosek dotyczy deklaracji lub innego dokumentu, których podatnik nie złożył, ale nie upłynął jeszcze termin ich przekazania (art. 306ia Ordynacji podatkowej). Wystawienie zaświadczenia nie jest uzależnione od wymogu uzyskania zgody podatnika.

Możliwość otrzymania omawianego zaświadczenia istnieje od 25 grudnia 2017 r. Wprowadzono je jako element sprawdzenia rzetelności podatnika. Przepisy nie przewidują szczególnych kryteriów podmiotowych bycia kontrahentem. Wymienione informacje zostaną więc udostępnione każdemu, kto jest kontrahentem podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, rozumianym jako strona transakcji handlowej mającej na celu wymianę towaru lub usługi.


2) Czy składając wniosek o wydanie tego zaświadczenia powinienem uiścić z tego tytułu opłatę skarbową?

TAK. Wydanie zaświadczenia w zakresie informacji o niezłożeniu lub złożeniu przez podatnika deklaracji lub innego dokumentu, nieujęciu lub ujęciu zdarzeń w deklaracji lub innym dokumencie oraz zaleganiu lub niezaleganiu w podatkach wynikających z deklaracji lub innego dokumentu podlega opłacie skarbowej w wysokości 17 zł.

Opłatę skarbową za zaświadczenie wydane przez urząd skarbowy należy wpłacić na rzecz prezydenta miasta właściwego ze względu na siedzibę urzędu skarbowego. Obowiązek zapłaty powstaje z chwilą złożenia wniosku.

Opłatę skarbową można uregulować w kasie właściwego urzędu miasta lub przelać na rachunek bankowy. W wielu miejscowościach istnieje możliwość dokonania płatności za pośrednictwem inkasenta wyznaczonego przez radę miejską.

Dowód uiszczenia opłaty skarbowej należy dołączyć do wniosku lub dostarczyć do urzędu skarbowego w ciągu 3 dni od dnia jego złożenia.


Dowód zapłaty opłaty skarbowej może mieć formę wydruku potwierdzającego dokonanie operacji bankowej.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

maj 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
8
11
12
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.