podatek VAT, podatek dochodowy, ulgi, odliczenia, zwolnienia podatkowe
lupa
A A A

Używanie firmowych samochodów w 2018 r. - Dodatek nr 11 do Biuletynu Informacyjnego dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 9 (980) z dnia 20.03.2018

Obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu dla celów VAT

Podatnik może, co do zasady, odliczać 50% VAT od wydatków na pojazdy samochodowe (tj. pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony). Jeżeli jednak pojazdy samochodowe są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, to ma on prawo do pełnego odliczenia VAT - pod warunkiem, że sposób ich wykorzystania, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony jest prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Ewidencji przebiegu pojazdu nie trzeba jednak prowadzić m.in. w przypadku pojazdów samochodowych przeznaczonych wyłącznie do (art. 86a ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT):

a) odprzedaży,

b) sprzedaży, w przypadku pojazdów wytworzonych przez podatnika,

c) oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze

- jeżeli odprzedaż, sprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie tych pojazdów stanowi przedmiot działalności podatnika.

Poniżej przedstawiamy wybrane orzeczenia NSA dotyczące obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu w przypadku niektórych pojazdów.

Pojazdy demonstracyjne

NSA w wyroku z 8 marca 2017 r., sygn. akt I FSK 1563/15 odniósł się do obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu - jako warunku dla pełnego odliczenia VAT - od wydatków związanych z użytkowaniem samochodów demonstracyjnych przez podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, której głównym przedmiotem jest sprzedaż pojazdów samochodowych. Pojazdy demonstracyjne miały być przez niego użytkowane jedynie przez określony czas, a później miały być odsprzedawane zgodnie z ich zasadniczym przeznaczeniem. Sposób wykorzystania pojazdów demonstracyjnych planowano uregulować w akcie wewnętrznym (porozumienie, regulamin) w taki sposób, aby wyłączony został ich użytek na cele niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Podatnik wskazał ponadto, że osoby uprawnione do korzystania z tych pojazdów to w szczególności klienci, ale również pracownicy wykonujący czynności bezpośrednio związane z odsprzedażą pojazdów (np. doprowadzenie pojazdu do miejsca wskazanego przez klienta, stacji benzynowej, stacji kontroli pojazdów, warsztatu - bez możliwości korzystania z samochodów poza godzinami pracy).

NSA uznał, że wykorzystywanie w jakimś odcinku czasowym samochodu do prezentacji (demonstracji) towaru powoduje niemożność uznania, że służył on wyłącznie do odsprzedaży. Użycie przez ustawodawcę - w art. 86a ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT - wyrazu "wyłącznie" podkreśla bowiem, że samochód nie może być wykorzystywany (nawet przejściowo) do żadnych innych celów. W konsekwencji NSA uznał, że w celu uzyskania prawa do pełnego odliczenia VAT z faktur dokumentujących wydatki związane z pojazdami samochodowymi nabywanymi i przeznaczonymi do odsprzedaży - jeżeli służą one przed tą odsprzedażą jako pojazdy demonstracyjne - podatnik ma obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu tych pojazdów.

Należy podkreślić, że stanowisko takie jest prezentowane także przez organy podatkowe. Przykładem może być stanowisko zaprezentowane przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 19 sierpnia 2014 r., nr IPTPP4/443-359/14-6/JM lub Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacjach indywidualnych z 1 grudnia 2015 r., nr IPPP1/4512-984/15-2/AŻ, z 14 stycznia 2015 r., nr IPPP1/443-1135/14-5/MPe i z 27 października 2016 r., nr 1462-IPPP1.4512.771.16.1.AS.

Tak też uznało Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej pt. "Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi" (broszura ta dostępna jest na stronie internetowej www.finanse.mf.gov.pl).

Stanowisko organów podatkowych poparł także WSA w Poznaniu z 26 marca 2015 r., sygn. akt I SA/Po 1099/14 (orzeczenie prawomocne). Również z tego wyroku wynika, że aby odliczać 100% kwoty VAT od wydatków na samochód demonstracyjny, konieczne jest prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu.

UWAGA! Nieco inaczej należy traktować natomiast samochody oferowane do sprzedaży przez komisy czy innych podatników trudniących się handlem samochodami. W jednej z odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące omawianego zagadnienia Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że skoro pojazdy oferowane przez komis samochodowy (lub inne przedsiębiorstwo) przeznaczone są wyłącznie do odprzedaży, a przedmiotem działalności podatnika jest odprzedaż tych pojazdów, to prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu (i w konsekwencji - obowiązek składania informacji VAT-26) jest tu wyłączony (na mocy art. 86a ust. 5 ustawy o VAT). Ministerstwo Finansów wyjaśniło:

"(...) podatnicy prowadzący komisy samochodowe nie mają obowiązku składania informacji VAT-26 oraz prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu dla pojazdów, które przeznaczone są do odprzedaży (podkreśl. red.). Nie ma przy tym znaczenia, że ewentualny nabywca odbędzie jazdę próbną samochodem, którym jest zainteresowany. Nie jest to bowiem sytuacja analogiczna do przypadku aut testowych, gdyż te ostatnie służą przede wszystkim zwiększeniu sprzedaży danego modelu samochodu, a dopiero w dalszej perspektywie są odprzedawane (nie ma zatem tutaj spełnionego warunku, aby pojazd był przeznaczony wyłącznie do odprzedaży).

Oczywiście podatnik prowadzący komis samochodowy (lub inne przedsiębiorstwo zajmujące się handlem używanymi samochodami) powinien zapewnić, aby sprzedawane pojazdy nie mogły być wykorzystywane na cele inne niż działalność gospodarcza podatnika, np. nie mogą być wykorzystywane przez pracowników podatnika do dojazdów do pracy."

Pojazdy podstawiane w miejsce wskazane przez klienta

W wyroku z 8 marca 2017 r., sygn. akt I FSK 1516/15, NSA orzekł w sprawie obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu w przypadku samochodów zastępczych wynajmowanych klientom przez podatnika prowadzącego sprzedaż pojazdów samochodowych na czas naprawy ich samochodów. Samochodami zastępczymi miały być pojazdy samochodowe w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Ponadto podatnik planował wykluczyć możliwość wykorzystania ww. pojazdów do użytku prywatnego poprzez stosowne regulacje wewnętrzne, np. regulaminy.

Toczący się w przedmiotowej sprawie spór dotyczył tego, czy można uznać, że samochody zastępcze podstawiane przez pracownika podatnika w miejsce wskazane przez klienta mieszczą się w zakresie użytego przez ustawodawcę - w art. 86a ust. 5 pkt 1 lit. c) ustawy o VAT - pojęcia "samochodu przeznaczonego wyłącznie do oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu".

NSA podkreślił, że warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdów nie stosuje się w przypadku pojazdów samochodowych przeznaczonych wyłącznie do oddania w odpłatne używanie na podstawie m.in. umowy najmu, jeżeli stanowi to przedmiot działalności gospodarczej podatnika. Sąd uznał, że przeznaczenia samochodu zastępczego przekazanego przez podatnika na mocy odpłatnej umowy najmu do używania innej osobie nie zniweczy okoliczność, że samochód ten będzie podstawiony w określone miejsce przez pracownika spółki. Zdaniem NSA, doprowadzenie samochodu do miejsca wskazanego przez najemcę związane jest bowiem z prowadzeniem działalności gospodarczej polegającej na oddaniu samochodów w odpłatne używanie (tym bardziej, jeżeli zobowiązuje do tego zawarta umowa).

W związku z powyższym należy przyjąć, że w celu uzyskania prawa do pełnego odliczenia VAT od wydatków związanych z samochodami zastępczymi, podstawianymi klientom w wyznaczone miejsce, podatnik nie jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu. Powyższe nie wynika wprawdzie wprost z wyroku NSA, ale jest konsekwencją uznania przez sąd, że ww. samochody służą wyłącznie do "oddania pojazdu w odpłatne używanie".

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej
Przydatne linki
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.