podatek VAT, podatek dochodowy, ulgi, odliczenia, zwolnienia podatkowe
lupa
A A A

Nie każdy wydatek może być kosztem podatkowym - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 61 (998) z dnia 1.08.2013

Zakup sprzętu AGD

W ramach działalności gospodarczej prowadzę salon kosmetyczny. Do pomieszczenia gospodarczego zakupiłam czajnik i kuchenkę mikrofalową. Z kuchenki będę korzystała w celu przygotowania sobie posiłków, natomiast czajnik posłuży mi do przyrządzania kawy bądź herbaty moim klientom. Czy wydatki poniesione na zakup tego sprzętu mogę ująć w kosztach podatkowych?

Wydatki poniesione na zakup sprzętu AGD (niezaliczonego do środków trwałych), który jest wykorzystywany przez przedsiębiorcę wyłącznie w celach osobistych, nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów. Z art. 23 ust. 1 pkt 49 ustawy o pdof wynika bowiem, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup zużywających się stopniowo rzeczowych składników majątku przedsiębiorstwa, niezaliczanych zgodnie z odrębnymi przepisami do środków trwałych - w przypadku stwierdzenia, że składniki te nie są wykorzystywane dla celów prowadzonej działalności gospodarczej, lecz służą celom osobistym podatnika, pracowników lub innych osób, albo bez uzasadnienia znajdują się poza siedzibą przedsiębiorstwa. W świetle powyższego, wydatków na zakup przez Czytelniczkę wskazanej w pytaniu kuchenki mikrofalowej nie można uznać za koszty uzyskania przychodów.

Inną funkcję będzie pełnił w firmie zakupiony czajnik, gdyż będzie służył do przyrządzania kawy bądź herbaty, którymi będą częstowani klienci. W takiej sytuacji nie można powiedzieć, że sprzęt ten nie będzie wykorzystywany dla celów prowadzonej działalności. Ponadto wydatku poniesionego na zakup tego typu sprzętu nie można rozpatrywać jako noszącego znamiona reprezentacji, a w konsekwencji wyłączonego z kosztów podatkowych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o pdof. Zaistnienie powyższych przesłanek pozwala stwierdzić, że wydatek poniesiony na jego zakup może stanowić koszt podatkowy.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

listopad 2015
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
11
12
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
Sklep internetowy - www.sklep.gofin.pl
Przewodnik Prenumeratora - www.PrzewodnikPrenumeratora.gofin.pl
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60