podatek VAT, podatek dochodowy, ulgi, odliczenia, zwolnienia podatkowe
lupa
A A A

Porady ekspertów na temat rozliczania kosztów podatkowych - Dodatek nr 14 do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 18 (330) z dnia 20.09.2012

Odsetki od zapłaconej po terminie zaliczki na podatek

Jestem podatnikiem PIT. Uzyskuję przychody z działalności gospodarczej. Zaliczkę na podatek dochodowy zapłaciłem po terminie, ponieważ w ustawowym terminie jej płatności przebywałem w szpitalu. Czy zapłacone z tego tytułu odsetki mogę uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów, w sytuacji gdy nieterminowe uregulowanie podatku jest usprawiedliwione zwolnieniem lekarskim?

Odsetki za zwłokę w zapłacie miesięcznej zaliczki na podatek nie stanowią kosztu podatkowego, nawet jeżeli przyczyna nieuregulowania zaliczki w terminie jest usprawiedliwiona.

Miesięczna zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych stanowi należność budżetową. Podatnik obowiązany jest bez wezwania wpłacać ją w ciągu roku podatkowego na rachunek urzędu skarbowego. Zaliczkę za okres od stycznia do listopada uiszcza się do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Natomiast zaliczkę za ostatni miesiąc, tj. za grudzień, podatnik powinien wpłacić w terminie do dnia 20 stycznia następnego roku podatkowego, chyba że przed upływem terminu do jej wpłaty złoży zeznanie i dokona zapłaty podatku. Terminy te wynikają z art. 44 ust. 6 updof.

Niedochowanie tych terminów powoduje powstanie zaległości podatkowej, a co za tym idzie także odsetek za zwłokę.

Odsetki płaci się za okres od dnia następującego po dniu, w którym upłynął termin płatności podatku, do dnia uregulowania zaległości włącznie.

Wysokość odsetek za zwłokę obowiązany jest wyliczyć sam podatnik. Także ich wpłata na rachunek urzędu skarbowego następuje bez wezwania organu podatkowego. Podatnik powinien przy tym pamiętać, że odsetki zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 groszy i więcej podwyższa się do pełnych złotych.

Odsetek nie trzeba jednak wpłacać, jeżeli ich wysokość nie przekracza trzykrotności wartości opłaty dodatkowej pobieranej przez Pocztę Polską S.A. za polecenie przesyłki listowej. Obecnie trzykrotność tej opłaty wynosi 6,60 zł.

Odsetki od zapłaconej po terminie zaliczki na podatek są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów. Wynika to z art. 23 ust. 1 pkt 18 updof, który stanowi, że nie uważa się za koszt uzyskania przychodów odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowych wpłat należności budżetowych i innych należności, do których stosuje się przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

październik 2014
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
Sklep internetowy - www.sklep.gofin.pl
Przewodnik Prenumeratora - www.PrzewodnikPrenumeratora.gofin.pl
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej
Sklep internetowy - sklep.gofin.plSklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60